HALLOWELL A5723-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA9AJY 1BLX3
HALLOWELL A5723-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA9AJYModel: A5723-24HGCross Ref: 1BLX3
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 48"