HALLOWELL 5510-12HG Starter Metal Shelving, 36W x 12D x 87H, 800 Lb. Capacity | AA9ABR 1BKL7
HALLOWELL 5510-12HG Starter Metal Shelving, 36 InchW x 12 Inch D x 87 InchH, 800 lbs Capacity
Item: AA9ABRModel: 5510-12HGCross Ref: 1BKL7
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 800 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"