HALLOWELL A5510-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth | AA9ACL 1BLB7
HALLOWELL A5510-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA9ACLModel: A5510-12HGCross Ref: 1BLB7
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"