Item: CQ7FWZModel: HDP.188X12-24Cross Ref: 3DRV7
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Plate
Brinell Hardness Brinell 149
Finish Mill
Grade Grade 1009
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1009
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Rectangular Tread Plate
Standards Astm A786
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 3/16"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi