Item: CQ7FWWModel: HDP.125X12-24Cross Ref: 3DRV3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Brinell Hardness Brinell 149
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Rectangular Tread Plate
Standards Astm A786
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.015" to +0.015"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi