Item: CQ7FWTModel: HDP.25X12-24Cross Ref: 3DRW2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Plate
Brinell Hardness Brinell 149
Heat Treatment No Heat Treatment
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1009
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Rectangular Tread Plate
Standards Astm A786
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi