STEARNS BRAKES 108204102PLF Brake, NEMA2 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€13,814.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 2 1/4" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 82000 Series |
| Static Torque | 330 lbs.-ft. |
| Strength | 4 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 34.14 |
| Ship length (cm) | 40.01 |
| Ship width (cm) | 40.01 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108203102JLF | 230 lbs.-ft. | €11,843.28 | |
| 108205102RLF | 440 lbs.-ft. | €15,668.92 | |
| 108205102NLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102FLF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108205102JLF | 440 lbs.-ft. | €14,307.67 | |
| 108202102XQF | 175 lbs.-ft. | €11,021.84 | |
| 108201102JLF | 125 lbs.-ft. | €10,611.88 |
Explore Products
- VICKERS 865887
- EATON ICK550L Interlock Kit
- QUICKFITTING LF8228R Water Heater Adapter, 3/4 Inch CTS x 3/4 Inch FNPT Size
- VESTIL FE-4-120-P-RS Steel Pin Style Fork Extension with Rear Spacers, 4 x 120 Inch, 4000 lb Capacity, Yellow
- KUNKLE 264P-C04-MG Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, 3/4 Inch FNPT, Non Code Liquid, Stainless Steel
- OSG 1214405 Spiral Point Tap, #12-28 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiN, H3, Plug
- INGERSOLL-RAND F15-45-C Washer
- WEG CWBS12-33-30D02 14096259 Contactor, 12 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 24V 50/60Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking Chalk and Refills
- Pneumatic Strapping Sealers and Tensioners
- Carbide Bur Sets
- Multihead Operators
- Titanium Rods
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- EATON Danfoss DSV3-B Series Check Valves
- WEG ALSD-Series Lenses
- GROVE GEAR GRG Series, BM-D Style, 832 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- TEADIT NA1000M Gasket Sheets
- STARRETT 99570 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108204102PLF Brake, NEMA2 460VAC
€13,814.79 /unit

