Item: CQ7FXAModel: HDP.188X12-48Cross Ref: 3DRV8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Plate
Brinell Hardness 149
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 4 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Shape Rectangular Tread Plate
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi