Item: CQ7FWVModel: HDP.25X24-48Cross Ref: 3DRW4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Plate
Brinell Hardness Brinell 149
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 4 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1009
Mechanical Finish Mill
Overall Length 4 ft.
Overall Width 24"
Shape Rectangular Tread Plate
Standards Astm A786
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Width 24"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi