GATES P90-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
Get it by Wednesday, Apr 8
€811.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2.17" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 2 3/4" |
| Hub Dia. | 5 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 90 |
| Outside Dia. | 15.68" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 15.79" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 55 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 24.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- GRAINGER LBR-SS7171 Pin, 5/8 In Pin Dia., 6 In Shank Lg.
- STARRETT 234A-25 67782 Standard End Measuring Rods With Insulator
- APPLETON ELECTRIC APPT87
- APOLLO VALVES SJ77071PE Coupling, 1 Inch
- MAG-MATE HS0800C Hand Held Sweeper, 8 Inch Length
- GUARDAIR N630PB Disposable Plastic Bags
- ANSELL CLASS 0 Y 14 Electrical Gloves Class 0 Yellow Size 11 PR
- SLOAN 0386760
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Protection Devices
- Gear Ties
- Sign Holders
- Pushbutton Enclosures
- Fence Rails
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- VIBCO B Hydraulic Turbine Vibrators
- 3M 8905 Series, Polyester Tape
- MILWAUKEE Root Cutter, For Use With Mfr. No. MXF500
- PASS AND SEYMOUR Single Receptacle Thermoset Openings
- GROVE GEAR NH Series, B-D Style, 830 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- MERIT BRASS XNL160 Street Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P90-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
€811.56 /unit
