GATES P90-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width | AX4EXG
GATES P90-14MGT-40 Sprocket, 1.57 Inch Belt Width, 40mm Width
Item: AX4EXGModel: P90-14MGT-40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.57"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 2.13"
Hub Dia. 5 1/2"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 90
Outside Dia. 15.68"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 15.79"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7711 Series
Suitable For Use With 40 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 40 mm