FAZTEK 15QE1530L-48 Framing Extrusion Smth L48in 1.616lb/ft | AE3EUU 5CXT8
FAZTEK 15QE1530L-48 Framing Extrusion Smth L48in 1.616lb/ft
Item: AE3EUUModel: 15QE1530L-48Cross Ref: 5CXT8
In Stock
Nominal Length
Get it by Tuesday, May 26
Item Framing Extrusion
Bore Dia. 0.26" , 17/64"
Color Silver
Extrusion Profile Rectangle
Extrusion Texture Smooth
Finish Anodized
Height 3"
Length 48"
Material Aluminum
Nominal Length 4 ft.
Number Of Open Slots 6
Overall Length 48"
Profile Height 3"
Profile Shape Rectangle
Profile Type Double
Rail Height 3"
Rail Profile Double
Rail Width 1 1/2"
Relative Profile Weight Lite
Series 15 Series
Slot Location Adjacent Sides
Slot Width 0.3"
Type Smooth T Slotted
Weight Per Unit Length 1.62 lbs.-ft.
Weight/ft. 1.616 Lb.
Width 1 1/2"
Yield Strength 25000 psi