FAZTEK 15QE1515UL-96 Framing Extrusion Smth L96in 1.09lb/ft | AE3EUX 5CXU1
FAZTEK 15QE1515UL-96 Framing Extrusion Smth L96in 1.09lb/ft
Item: AE3EUXModel: 15QE1515UL-96Cross Ref: 5CXU1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Framing Extrusion
Bore Dia. 0.257"
Bore Diameter 17/64"
Color Silver
Extrusion Profile Square
Extrusion Texture Smooth
Finish Anodized
Height 1 1/2"
Length 96"
Material Aluminum
Nominal Length 8 ft.
Number Of Open Slots 4
Overall Length 96"
Rail Height 1 1/2"
Rail Profile Single
Rail Width 1 1/2"
Relative Profile Weight Ultra Lite
Series 15 Series
Slot Location Adjacent Sides
Slot Width 0.3"
System Of Measurement Imperial
Temper T6
Type Smooth T Slotted
Weight Per Unit Length 1.09 lbs.-ft.
Weight/ft. 1.09 Lb.
Weight/ft. 1.09 lbs.
Width 1 1/2"
Yield Strength 25000 psi