FAZTEK 15QE1515-96 Framing Extrusion Smth L96in 1.406lb/ft | AE3EUZ 5CXU3
FAZTEK 15QE1515-96 Framing Extrusion Smth L96in 1.406lb/ft
Item: AE3EUZModel: 15QE1515-96Cross Ref: 5CXU3
In Stock
Nominal Length
Get it by Monday, May 25
Item Framing Extrusion
Bore Dia. 0.26" , 17/64"
Color Silver
Extrusion Profile Square
Extrusion Texture Smooth
Finish Anodized
Height 1 1/2"
Length 96"
Material Aluminum
Nominal Length 8 ft.
Number Of Open Slots 4
Overall Length 96"
Profile Height 1 1/2"
Profile Shape Square
Profile Type Single
Profile Width 1 1/2"
Rail Height 1 1/2"
Rail Profile Single
Rail Width 1 1/2"
Relative Profile Weight Standard
Series 15 Series
Slot Location Adjacent Sides
Slot Width 0.3"
Type Smooth T Slotted
Weight Per Unit Length 1.41 lbs.-ft.
Weight/ft. 1.406 Lb.
Width 1 1/2"
Yield Strength 25000 psi