FAZTEK 15QE3030L-48 Framing Extrusion Smth L48in 2.559lb/ft | AE3EUW 5CXU0
FAZTEK 15QE3030L-48 Framing Extrusion Smth L48in 2.559lb/ft
Item: AE3EUWModel: 15QE3030L-48Cross Ref: 5CXU0
In Stock
Nominal Length
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Framing Extrusion
Bore Dia. 0.26" , 17/64"
Color Silver
Extrusion Profile Square
Extrusion Texture Smooth
Finish Anodized
Height 3"
Length 48"
Material Aluminum
Nominal Length 4 ft.
Number Of Open Slots 8
Overall Length 48"
Profile Height 3"
Profile Shape Square
Profile Type Quad
Profile Width 3"
Rail Height 3"
Rail Profile Quad
Rail Width 3"
Relative Profile Weight Lite
Series 15 Series
Slot Location Adjacent Sides
Slot Width 0.3"
System Of Measurement Inch
Temper T6
Type Smooth T Slotted
Weight Per Unit Length 2.56 lbs.-ft.
Weight/ft. 2.559 Lb.
Width 3"
Yield Strength 25000 psi