FAZTEK 15QE1515UL-48 Framing Extrusion Smooth L48in 1.09lb/ft | AE3EUQ 5CXT5
FAZTEK 15QE1515UL-48 Framing Extrusion Smooth L48in 1.09lb/ft
Item: AE3EUQModel: 15QE1515UL-48Cross Ref: 5CXT5
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Framing Extrusion
Bore Dia. 0.26" , 17/64"
Color Silver
Extrusion Profile Square
Extrusion Texture Smooth
Finish Anodized
Height 1 1/2"
Length 48"
Material Aluminum
Nominal Length 4 ft.
Number Of Open Slots 4
Overall Length 48"
Profile Height 1 1/2"
Profile Shape Square
Profile Type Single
Profile Width 1 1/2"
Rail Height 1 1/2"
Rail Profile Single
Rail Width 1 1/2"
Relative Profile Weight Ultra Lite
Series 15 Series
Slot Location Adjacent Sides
Slot Width 0.3"
Type Smooth T Slotted
Weight Per Unit Length 1.09 lbs.-ft.
Weight/ft. 1.09 Lb.
Width 1 1/2"
Yield Strength 25000 psi