FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 6.4 mm to 6.7 mm |
| Chamfer Diameter | 3.9 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Minimum Chamfer Length | 1.2 mm |
| Nominal Dia. | 6 mm |
| Pin Diameter | 6 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 30 mm |
| Standard | D1481 |
| Standards | D1481 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 30 mm |
| Wall Thickness | 1.25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €13.61 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.16 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €14.95 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €14.48 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €15.11 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €11.95 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €12.55 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PTG4008 4 Inch, Test Gauge 0-600 Psi 1/4 Inch, Npt Btm
- GRAND ROCK VB-5822 Clamp, V Band
- WESTWARD 20AN43 Mig Welding Wire, Stainless Steel, Er308Si/308Lsi, 0.035 Inch Size, 2 Lb.
- TITAN FASTENERS ALD11543X2020
- KM SYSTEMS TACU016KM40SR60908135 Taper Shank Tool Holder, Vdi Shank, 140.00 mm Projection
- DBI-SALA 7100240019 Delta Retrieval Harness, 420 lb Capacity, Shoulder D-Rings
- CONRADER NSG-46 6598 Pilot Unloader Check Valve, None, 1/2 Inch Outlet FNPT, Upto 30 SCFM
- MARTIN SPROCKET ML-095 x 1/2
Explore More
- KEYSHAFT
- Compression Seals
- UPS and Surge Suppression Device Accessories
- Square Flange Pool Pump Motors
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- Powder Bulk Level Controls
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- TOUGHSTRIPE Floor Marking Tape, Foot Shape
- GRAINGER UHMW Polyethylene Slippery Impact Resistant Films And Rolls
- CHICAGO PNEUMATIC CP979 Series Air Drills
- NORTON ABRASIVES Gemini Crimped Wire End Brushes, Stainless Steel
- WATTS RD-300-AE Series Roof Drains With Adjustable Threaded Extension
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51428.060.0030 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., SS, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, Pln, 30 mm Lg.
€15.54 /pack

