FABORY M51340.040.0045 Machine Screw, 45mm Length, A2 Stainless Steel, M4 x 0.70mm Thread Size, 100PK | CG8HEE 38EA27
FABORY M51340.040.0045 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 45 mm Lg., Cheese, Phillips
Item: CG8HEEModel: M51340.040.0045Cross Ref: 38EA27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 2 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 45 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8 mm
Head Height 3.1 mm
Head Type Cheese
Length 45 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Head Height 3.1 mm
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 150000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm
Thread Pitch 0.7 mm