FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Dimensional Standards | Din 7985H, Din En Iso 7045 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | 1 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 50 mm |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 6 mm |
| Head Height | 2.4 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 50 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Minimum Temperature | 58°F |
| Minimum Thread Length | 50 mm |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Height | Head Dia. | Tensile Strength | Drive Size | Grade | Thread Type | Thread Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M55340.020.0006 | M2 | 1.3 mm | 4 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €9.93 | |
![]() |
M55340.020.0008 | M2 | 1.3 mm | 4 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €9.41 | |
![]() |
M55340.020.0010 | M2 | 1.3 mm | 4 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €9.44 | |
![]() |
M55340.025.0008 | M2.5 | 2 mm | 5 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €9.56 | |
![]() |
M55340.025.0012 | M2.5 x 0.45 | 2 mm | 5 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | - | 50 | €10.93 | |
![]() |
M55340.030.0004 | M3 | 2.4 mm | 6 mm | 101526 psi | #1 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €9.43 | |
![]() |
M55340.040.0012 | M4 | 3.1 mm | 8 mm | 101526 psi | #2 | Grade A4 | Coarse | Fully Threaded | 50 | €11.92 |
Explore Products
- SECURITRON HEB-3CL-MM15 Header Extension Bracket, 3 Inch Size, Clear Anodized
- WATTS PG3-0-35 0036516 Differential Pressure Meter, 0 To 35 Psi Pressure
- VERMONT GAGE 912112980 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 12.98 mm Size
- ANVIL 0331533000 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, Galvanized, 1 1/2 Inch Size, 4 Inch Length
- GATES 12/A43 Banded V-Belt, 12 Strand, 45 Inch Outside Length
- ZSI-FOSTER SSN-04 Loop Clamp, 1/4 In Clamping Dia., SS
- PIP BR16-45WH-3XL Critical Environment Reusable Labcoat, 3XL, White, Each
- TITAN FASTENERS LLB20
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Headbands Sweatbands and Cooling Headwear
- Task Chairs
- Thread Turning Tools
- Pipe Picks
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- DAYTON Banded V Belts
- 3M Splicing Tape, Polyester Lining Rubber
- FOOTHILLS PRODUCTS Rat Guards
- BUSSMANN 170M Series Specialty Fuses
- KINGSTON VALVES 226 Series, Vertical Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51340.030.0050 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Cheese, Phillips
€31.81 /pack






