FABORY M51340.030.0050 Machine Screw, 50mm Length, A2 Stainless Steel, M3 x 0.50mm Thread Size, 100PK | CG8HDW 38EA26
FABORY M51340.030.0050 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Cheese, Phillips
Item: CG8HDWModel: M51340.030.0050Cross Ref: 38EA26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Din 7985H, Din En Iso 7045
Drive Phillips
Drive Size 1 mm
Drive Type Phillips
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 6 mm
Head Height 2.4 mm
Head Type Cheese
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 85000 psi
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.5 mm