FABORY M51340.080.0012 Machine Screw, 12mm Length, A2 Stainless Steel, M8 x 1.25mm Thread Size, 50PK | CG8HER 38EA30
FABORY M51340.080.0012 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 12 mm Lg., Cheese, Phillips
Item: CG8HERModel: M51340.080.0012Cross Ref: 38EA30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Size 4 mm
Grade Grade A2
Head Dia. 16 mm
Head Height 6 mm
Head Type Cheese
Length 12 mm
Material Stainless Steel
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 150000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm