FABORY M51300.060.0010 Machine Screw, 10mm Length, A2 Stainless Steel, M6 x 1mm Thread Size, 100PK | CG8HCX 54FR81
FABORY M51300.060.0010 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 1 3/4 In Lg., Plain
Item: CG8HCXModel: M51300.060.0010Cross Ref: 54FR81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 6G
Dimensional Standards Din 965H, Din En Iso 7046
Drive Phillips
Drive Size #3
Drive Type Phillips
Fastener Length 10 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Angle 90°
Head Dia. 11.3 mm
Head Height 3.3 mm
Head Type Flat
Length 10 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Overall Length 10 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Thread Fit 6G
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 1 mm