FABORY M51300.030.0040 Machine Screw, 40mm Length, A2 Stainless Steel, M3 x 0.50mm Thread Size, 100PK | CG8HBV 38EA10
FABORY M51300.030.0040 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, SS, 40 mm Lg., Flat, Phillips, Plain
Item: CG8HBVModel: M51300.030.0040Cross Ref: 38EA10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Phillips
Drive Size #1
Drive Type Phillips
Fastener Length 40 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 5.5 mm
Head Height 1.65 mm
Head Type Flat
Length 40 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Size M3
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 85000 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 40 mm
Thread Pitch 0.5 mm