FABORY M51300.040.0060 Machine Screw, 60mm Length, A2 Stainless Steel, M4 x 0.70mm Thread Size, 100PK | CG8HCG 38EA13
FABORY M51300.040.0060 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 60 mm Lg., Flat, Phillips, Plain
Item: CG8HCGModel: M51300.040.0060Cross Ref: 38EA13
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 60 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8.4 mm
Head Height 2.2 mm
Head Type Flat
Length 60 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Head Height 2.2 mm
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 150000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 60 mm
Thread Pitch 0.7 mm