FABORY M51300.040.0050 Machine Screw, 50mm Length, A2 Stainless Steel, M4 x 0.70mm Thread Size, 100PK | CG8HCF 38EA12
FABORY M51300.040.0050 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, SS, 50 mm Lg., Flat, Phillips, Plain
Item: CG8HCFModel: M51300.040.0050Cross Ref: 38EA12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Phillips
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Fastener Length 50 mm
Finish Plain
Grade Grade A2
Head Dia. 8.4 mm
Head Height 2.2 mm
Head Type Flat
Length 50 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Minimum Head Height 2.2 mm
Minimum Temperature 58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Screw Size M4
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 150000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 6G
Thread Length 50 mm
Thread Pitch 0.7 mm