FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Drive Size | 3 mm |
| Drive Type | Hex Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 9.5 mm |
| Head Height | 2.75 mm |
| Head Type | Button |
| Length | 35 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Thread Length | 30 mm |
| Standard | ISO 7380 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Metric Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51030.008.0075 | #2-56 | Fully Threaded | 0.05" | 0.164" | 0.0469" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €21.88 | |
![]() |
U51030.013.0150 | #6-32 | Fully Threaded | 5/64" | 1/4" | 0.073" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €24.78 | |
![]() |
U51030.019.0150 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €40.73 | |
![]() |
U51030.019.0200 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €62.84 | |
![]() |
U51030.025.0100 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €26.59 | |
![]() |
U51030.025.0125 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €48.51 | |
![]() |
U51030.025.0150 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €51.42 |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE 509T - 112 Swing Check Valve, Horizontal, Bronze, 1 1/2 Inch Valve Size
- DAYTON 2152001100 Nozzle
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD54-1260BK-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 12 x 60 x 54 Inch Size, Black Epoxy
- BALDOR / DODGE 20QZ12H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- VERMONT GAGE 141204820 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0482 Inch Size
- TSUBAKI 80B19F-1-3/8
- WOODHEAD 1200860124 403001A10M100 Single Ended Cordset, 3 Pole, Female To Pigtail, 24 AWG, PVC, Cable, 10m
- TE-CO 53405X Plunger Spring Without Lock 3/8-16
Explore More
- KEYSHAFT
- Warning Whips
- Gate Hardware
- Utility Brushes
- PIR Motion Sensors
- Centrifugal Pump Accessories
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNC, 3B
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- ANVIL Sprinklers
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Qmax Probe High Rox, One-Step RT-qPCR Kits
- SPEEDAIRE Rear Plates
- K1 SERIES Heelstop Traction Aids
- STARRETT Full-Flexible Steel Rules, Millimeter And Inch Graduations
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51030.050.0035 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Button, 35mm Lg., 2.75mm Head Ht., Pln, Gr. A2, SS
€17.93 /pack







