FABORY M51028.080.0020 Socket Head Cap Screw, 20mm Length, M8 x 1.25 Thread Size, A2 Grade, 25PK | CG8GWY 54FR40
FABORY M51028.080.0020 Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Button, 20mm Lg., 4.4mm Head Ht., Gr. A2, SS
Item: CG8GWYModel: M51028.080.0020Cross Ref: 54FR40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade 18-8 Stainless Steel
Dimensional Standards ISO 7380
Display Qty 25
Drive Size 5 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade A2
Hardness Rockwell C39-C34
Head Dia. 17.8 mm
Head Height 4.4 mm
Head Type Flanged Button
Length 20 mm
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 18-8
Material Grade/class 18-8
Material Type Stainless Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 700 N/sq. mm
Min. Thread Length 20 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
Self-locking Element No
Standard ISO 7380
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 101500 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm