FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | 18-8 Stainless Steel |
| Dimensional Standards | ISO 7380 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 2 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Head Dia. | 5.7 mm |
| Head Height | 1.65 mm |
| Head Type | Button |
| Length | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 18-8 |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Min. Thread Length | 6 mm |
| Minimum Thread Length | 6 mm |
| Screw Length | 6 mm |
| Standard | ISO 7380 |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 6 mm |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U51030.008.0075 | #2-56 | Fully Threaded | 0.05" | 0.164" | 0.0469" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €21.88 | |
![]() |
U51030.013.0150 | #6-32 | Fully Threaded | 5/64" | 1/4" | 0.073" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €24.78 | |
![]() |
U51030.019.0150 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €40.73 | |
![]() |
U51030.019.0200 | #10-24 | Fully Threaded | 1/8" | 0.361" | 0.101" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €62.84 | |
![]() |
U51030.025.0100 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €26.59 | |
![]() |
U51030.025.0125 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €48.51 | |
![]() |
U51030.025.0150 | 1/4"-20 | Fully Threaded | 5/32" | 7/16" | 0.132" | 85000 psi | Rockwell B80-C32 | -50°F to +550°F | 100 | €51.42 |
Explore Products
- REGAL 010319AS64 Thread Forming Tap, #4-48 Size, H3 Limit, Bottom With Chrome over Nitride
- CONDOR 48WU04 Leather Gloves, S, Deerskin, Full Finger, Shirred Slip-On Cuff, 1 PR
- RENEWABLE LUBRICANTS 86697 Bio Extreme Heavy Cut 68, Tote Per Gallon
- WESTWARD 13P540 Outside Corner Trowel, Stainless Steel, 2 1/2 Inch Blade Wd, 5 Inch Blade Length
- EATON D15CR62T1B MultiP Machine Tool Relay, 5A, 6No-2Nc Contact, 24 VDC V Coil
- BUSSMANN JDN-80E Medium Voltage Fuse, 80A, 14.4kVAC
- ROCKWOOD 461L.4 Lever Door Holder Satin Brass Cast Brass
- BOSTON GEAR HF73260B5HP24 Right Angle Hollow Shaft Worm Gear Speed Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Shop Towels
- Portable Material Lifts
- Strip Door Hardware
- Bird Screens
- CONDOR Safety Glasses
- ANSELL 28-350 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 214 Series Extreme Pressure Grade Grease
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- COXREELS Spring Return Hose Reel
- SCHNEIDER ELECTRIC Single Function Time Delay Relays
- HAWS Valve Repair Kits
- JOMAR VALVE Tru-Union PVC Ball Valves, Threaded/Solvent Connection, Schedule 80, 150 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M51030.030.0006 Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Button, 6mm Lg., 1.65mm Head Ht., Pln, Gr. A2, SS
€4.99 /pack







