FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sealing Washer |
| Color | Copper |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M16 |
| For Screw Size | M16 |
| Heat Treatment | Annealed |
| Inside Dia. | 16 mm |
| Material | Copper |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Metal Material | Copper |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Dia. | 22 mm |
| Seal Material | Copper |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Type | Annealed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- SPEARS VALVES 173B-040C Wye Pattern Valve, FPT, FKM, 4 Size, CPVC
- OSG 3318800 Jobber Length Drill Bit, 8 mm Size, 94 mm Overall Length
- KLEIN TOOLS VDV999068 Replacement Tip
- EATON C25DNE330AB-GL Definite Purpose Contactor, 1No Pressure Plate, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 3-Pole, Box Lugs
- EATON E57-18LE12-AB Inductive Proximity Sensor, Straight, Shielded, Mini, 3 Pin, 2-Wire Ac
- EATON AN53GN0B5E045 Reversing Starter, 45 A, 220/50V Coil, C440 Standard Feature Set - 9-45 A
- INGERSOLL-RAND 59343-1 Spring
- VESTIL TG-1200-S-H-144-60 PVC Vinyl Strip Door, 3/25 Inch Standard Overlap Header Mount, 144 x 60 Inch, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Sewage Pumps
- Air Gun Nozzles
- Carabiners
- Window and Wall Air Conditioners
- Pipe Fitting Insulation
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- REESE Pintle And Ball Combinations
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks
- POLYSCIENCE Heated Circulator
- COOPER B-LINE Type 3R Wall Mounted Panel Enclosures
- VOLLRATH Forks
- REGAL Taper Hand Taps, 8 Pitch, HSS, Nitride & Steam Oxide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M50301.160.0022 Sealing Washer, Cu, 22 mm O.D., 16 mm I.D., M16 Fits Bolt Size
€48.35 /pack
