FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sealing Washer |
| Color | Copper |
| Finish | Plain |
| Fits Bolt Sizes | M21 |
| For Screw Size | M21 |
| Heat Treatment | Annealed |
| Inside Dia. | 21 mm |
| Material | Copper |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Maximum Thickness | 1.5 mm |
| Metal Material | Copper |
| Minimum Thickness | 1.5 mm |
| Outside Dia. | 26 mm |
| Seal Material | Copper |
| System Of Measurement | Metric |
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Type | Annealed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- SCOTSMAN 2464601 Water Level Sensor
- GENERAL ELECTRIC TQDL21125 Circuit Breaker, 125 Amp, 240VAC, 2 Polle
- GRAINGER 3F.25X2.5-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 36 Inch Size, Cold Finished
- CEMENTEX USA ST-AKPS Allen Key Pocket Pouch, Small
- VULCAN HART 709025-2 Manifold Cover
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS IWAF356B5 Power Bit, 6 Inch Overall Bit Length
- PARKER 63PLP-5/32 Male Union, Double Male, Push-Connect, Composite
- FABORY B51000.025.0100 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 1 In Lg., 7/16 In Head Wd., 5/32 In Head Ht.
Explore More
- KEYSHAFT
- Lighting Photocontrols
- Digital Calipers
- Drum Cradles and Tippers
- Vacuum Motors
- Maintenance Work Supports
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- WEG Braking Disk For W22 Brake Motors
- METRO Label Holders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND JIS Die Springs, Yellow, Extra Light Duty
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Latch Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M50301.210.0026 Sealing Washer, Cu, 26 mm O.D., 21 mm I.D., M21 Fits Bolt Size
€41.27 /pack
