FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Display Qty | 10 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C58-C62 |
| Length | 80 mm |
| Length Tolerance | -0.37 mm to +0.37 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Overall Length Tolerance | -0.37 mm to +0.37 mm |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Shank Length | 80 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- RULAND MANUFACTURING LVO-OF-MCL-12-F Quick Clamping Shaft Collar, 12 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Orange
- EATON DX-KEY-OLED Oled Remote Keypad, For Use With Adjustable/Variable Frequency Drive
- WEG 00318ES1E184TC-W22 14174395 General Purpose Motor, 3 HP, 4 Poles, 182/4TC Frame, 1 Phase, 208-230/460 V, 60 Hz, IC411-TEFC, Foot Mounted
- METRO EUS2448 Stationary End Unit Shelves 48 Inch Width
- TB WOODS V005-3001
- SMC VALVES MKB40-20LZ-A93-X2172 Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER 45DU36 Water Discharge Hose, 4 Inch Hose Inside Dia, 100 ft Hose Length, 200 psi, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Tool Kits
- Tile Floats
- Hanging Scales
- Dock Plates and Boards
- Register Boots
- LOC-LINE Male NPT Valves
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- BOSCH SDS Max Demolition Tool
- ENERPAC STC Series Self-Contained Hydraulic Cutter Sets
- WEG 2 Pole Aluminum Fans
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- BALDWIN ESTATE Keyed Classic Levers With Classic Rose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39080.120.0080 Dowel Pin, Std Dowel, 80 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Rockwell C58-C62, Steel, Plain
€55.17 /pack

