FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Shank Length | 36 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | D6325 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8420625.26 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- MAIN FILTER INC. MF0597521 D04A60TAV Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- VERMONT GAGE 141199230 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9923 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0306455 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- PARKER PBTF-40-NBR-G1
- GRAINGER 229-001094 Ball End Mill, 4 Flutes, 1 Inch Milling Dia, 3 Inch Length Of Cut, 6 Inch Overall Length
- HARRINGTON NER005L-15 Electric Chain Hoist, 1000 Lb Load Capacity, 1 Speeds, 208/230/460 Volt, 15 Fpm, 0.75 Hp
- GRAINGER 20YD92 Welding Rod Er100s1 3/32 Inch Diameter Tube
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Miscellaneous Tools
- Emergency Lighting Lamp Heads
- Filtration Accessories
- Helical Thread Insert Kits
- Plastic Perforated Sheets
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- ANSELL 58-430 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- ABUS Fixed Staple Hasp
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB Enclosed Pre Wired Relay, 15 A
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Splashproof Plugs
- RACO Three-Piece Couplings, Malleable Iron
- JOMAR VALVE Black Iron Dielectric Unions, FIP x FIP Connection, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.120.0036 Dowel Pin, Std Dowel, 36 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Plain, Steel
€22.25 /pack


