FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| Length | 100 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.007 mm to 0.018 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.8 mm |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 100 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- HUBBELL PREMISE WIRING HPW66B425 Wiring Block 66 Split
- ANVIL 0330035601 Welded Pipe Nipple, Schedule 40, 1 1/2 Inch Pipe Size, 9 Inch Length
- PACKARD 100456836
- VERMONT GAGE 141160050 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6005 Inch Size
- THYSSENKRUPP MATERIALS CUREC00044 Flat Brass 360 1 x 2 Inch 1 feet Length
- MULTIFAN T6D40A0M81160 Vertical Flow Fan, Three Phase, 955 RPM, 40cm Diameter, 155 Watt Power
- INGERSOLL-RAND Y147-100 Retaining Ring
- FENNER DRIVES 0410300-25 Link V-belt Roller Drive Type B 25 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Pliers
- Gas Furnaces
- Belt Drive Centrifugal In-Line Blowers
- Shaft And Step Plate Adapters
- Aluminum Grating
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 781 Stainless Steel Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- STRONG HAND TOOLS Accessory Kits for Modular Welding Tables
- GATES Nylon Sleeve Guards
- PARKER VS269NTA Series Air Brake AB Male Elbows
- MILWAUKEE VALVE Brass Ball Valves, 400 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.120.0100 Dowel Pin, Std Dowel, 100 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Plain, Steel
€6.27 /unit


