FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 6325, Iso 8734A |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 45 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.007 mm to 0.018 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.5 mm |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Slip Fit |
| Rockwell Hardness | C60 |
| Shank Length | 45 mm |
| Standard | D6325 |
| Standards | Din 6325, Iso 8734A, Nen 2282, Nf E27-475 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0036 | - | 36 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €22.21 |
Explore Products
- WINSMITH E35MWNS 80:1 56C Speed Reducer C-face 56c 80 1
- DYNABRADE 52471 Shim Pak
- GRAINGER 24S.375 -6 Flat Bar Stock, 3/8 Inch x 6 Inch Nominal Size, 0.375 Inch Thick, Cold Finished
- TEADIT CGR1035.018.5.150 Ring Cut Gasket, NA1035, 1/8 Inch Thickness, 5 Inch Size, 150# Class
- BUSSMANN F60C500V1/2A Fuse, Miniature, 0.5 Amp, 500 V
- APPROVED VENDOR P108AD Drill Bushing Type P Drill Size # 78
- FABORY U39070.062.0200 Dowel Pin, General, 2 In Lg., 5/8 In Pin Dia., Rockwell B95, Steel, Plain
- WINSMITH E43MSFD21310R6 Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic and Oil Filtration Systems
- Gas Pressure Washers
- Carbon Monoxide and Smoke Alarm Accessories
- Cabinet Bench Accessories
- Cabinet Accessory
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- RUBBERMAID Utility Truck
- AMERICAN TORCH TIP Nozzle 1/2 Inch Bzl
- OIL-DRI Absorbent Sock
- TB WOODS Disc Coupling Hubs
- AMETEK LAMB Discharge Vacuum Motors, 5.7 Frame Size, 120V, Thru-Flow, 1 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39078.120.0045 Dowel Pin, Std Dowel, 45 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Steel, Plain
€13.67 /pack


