FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Dowel Pin |
| Dimensional Standards | Din 7 |
| Display Qty | 5 |
| Finish | Plain |
| Length | 36 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Outside Diameter Tolerance | 0.007 mm to 0.018 mm |
| Overall Length Tolerance | 0 mm to 0.5 mm |
| Pin Dia. | 12 mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Rockwell Hardness | B80 |
| Shank Length | 36 mm |
| Standard | D7 |
| Standards | D7 |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Product Variants
| Model | Length Tolerance | Shank Length | Hardness | Pin Type | Pin Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M39080.120.0030 | -0.26 mm to +0.26 mm | 30 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 1 | €57.03 | |
| M39080.120.0050 | -0.31 mm to +0.31 mm | 50 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 25 | €113.65 | |
| M39080.120.0090 | -0.435 mm to +0.435 mm | 90 mm | Rockwell C58-C62 | Press Fit | 12 mm | Steel | 10 | €62.61 | |
| M39070.120.0024 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €16.28 | |
| M39070.120.0030 | - | 30 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €24.38 | |
| M39070.120.0032 | - | - | - | Standard Dowel | 12 mm | Steel | 5 | €10.80 | |
| M39070.120.0040 | - | 40 mm | - | Press Fit | 12 mm | Steel | 5 | €11.51 |
Explore Products
- CLE-LINE C26199 1885 Hole Saw Extension 300Mm
- MAIN FILTER INC. MF0545927 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
- PEER CHAIN 27687 Roller Chain, 50 Feet Length
- ZING 9751 Lockout Padlock Keyed Alike Red 1/4 Inch Shackle Diameter
- BOSTON GEAR 32748 Bear-N-Bronze Bearing
- OETIKER 15400012 04.1RER Ear Clamp, 0.27 Inch Band Width, 2.9 to 3.7 mm Size Range
- WINSMITH E35CDTS23000FT Gear Reducer, Double Worm Gear, Input Output Shaft, 3-Piece Coupled
- CLEVELAND C01332 2120 Screw Machine Drill Bit Set, A Smallest Drill Bit Size, Z Largest Drill Bit Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pilot Point Drill Bits
- Collets
- Drum Barrel Pump Accessories
- Baling Wire and Lockwire
- Oil Seals
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- CAROL Category 5E Cable
- ANVIL AS230 Series Fender Washers, Electro-Galvanized
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- KETT TOOLS Cords And Plugs
- SPEARS VALVES PVC Flange End Y Pattern Valves
- IFM Cylinder Position Sensors
- MI-T-M Lifting Hooks
- TOUGH GUY Mop Buckets, Galvanized Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39070.120.0036 Dowel Pin, Std Dowel, 36 mm Lg., 12 mm Pin Dia., Steel
€22.21 /pack

