EATON XTAR065D11U5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8WTR
EATON XTAR065D11U5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WTRModel: XTAR065D11U5E100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar065d11u5e100.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"