MERSEN FERRAZ A15QS600-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 150V, 600A, aR Class | CH4TYU
MERSEN FERRAZ A15QS600-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 150V, 600A, aR Class
Item: CH4TYUModel: A15QS600-4Cross Ref: 6UVE6
In Stock : 2 Units
Get it by Wednesday, May 20
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 150V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 600A
Body Style Bolt On
Connection/terminal Type Blade
Dc Voltage Rating 150V DC
Diameter 38.1 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Fwa, Littelfuse L15S, Mersen A15Qs Series
Equivalent Series A15Qs, Fwa, L15S
Finish Tin Plated
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Frequency 50/60 Hz
Fuse Size 3 1/2" x 1 1/2"
Interrupt Rating 100 kA @ 150V AC, 50 kA @ 150V DC
Length 47.8 mm
Rated Voltage Ac Ul 150V
Rated Voltage Dc Ul 150V