EATON XTAR065D11U016 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8WTG
EATON XTAR065D11U016 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8WTGModel: XTAR065D11U016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)