EATON XTAR065D11U057 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8WTY
EATON XTAR065D11U057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, D Frame, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8WTYModel: XTAR065D11U057
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11u057.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"