EATON XTAR065D11U3E045 IEC Starter | BH8WTL
EATON XTAR065D11U3E045 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, D Frame, 9-45 A C396
Item: BH8WTLModel: XTAR065D11U3E045
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar065d11u3e045.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"