EATON XTAR065D11U3E032 IEC Starter | BH8WTU
EATON XTAR065D11U3E032 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, 55 mm, 6.4-32 A C396
Item: BH8WTUModel: XTAR065D11U3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6.4-32A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar065d11u3e032.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"