EATON PDG13F0035TFFJ Circuit Breaker, 35A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WGH 61HT45
EATON PDG13F0035TFFJ Circuit Breaker, 35 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Line and Load Lugs, Std
Item: CH9WGHModel: PDG13F0035TFFJCross Ref: 61HT45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 35A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 2.99"
Frame Size 125A/FRAME 1
Height 5 1/2"
Max. Wire Size 3/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Trip Type Thermal Magnetic
Width 3"