EATON PDG13F0070TFFJ Circuit Breaker, 70A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WEM 61HT49
EATON PDG13F0070TFFJ Defense Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 70A, 25 kA Interrupt, 3P, T-M Tu Trip
Item: CH9WEMModel: PDG13F0070TFFJCross Ref: 61HT49
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 70A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 2.99"
Frame Size 125A/FRAME 1
Height 5 1/2"
Max. Wire Size 3/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Trip Type Thermal Magnetic
Width 3"