EATON PDG13F0020TFFJ Circuit Breaker, 20A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WDZ 61HT42
EATON PDG13F0020TFFJ Circuit Breaker, 20 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Line and Load Lugs, Std
Item: CH9WDZModel: PDG13F0020TFFJCross Ref: 61HT42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 20A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 6.5"
Frame Size 125A/FRAME 1
Height 4 1/2"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 3/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Line And Load Lugs
Trip Type Thermal Magnetic
Width 3.5"