EATON LGS760033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 600A, 240 Vac, Line And Load
Item: BH4PCAModel: LGS760033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 50 kAIC at 415/480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 7.22"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 240V AC
Width 7.22"