EATON LGS7500FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4PCH
EATON LGS7500FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 500A, 240 Vac, Line And Load
Item: BH4PCHModel: LGS7500FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 500A
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 50 kAIC at 415/480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 7.22"
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 240V AC
Width 7.22"