EATON LGH7600FAW Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 600A, 240 Vac, No Terminals
Item: BH4NGQModel: LGH7600FAW
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 35 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 70 kAIC at 415V AC
Length 7.22"
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 240V AC
Width 7.22"