EATON LGH7500FAW Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 500A, 240 Vac, No Terminals
Item: BH4NGWModel: LGH7500FAW
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 500A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 70 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 7.22"
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 240V AC
Width 7.22"