EATON LGH3500FAW G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4MYT
EATON LGH3500FAW Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 500A, 600 Vac, Without Terminals
Item: BH4MYTModel: LGH3500FAW
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 500A
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 70 kAIC at 415V AC, 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 5 12/25"
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC