EATON LGE8250AAG G Mccb: Lg Frame, 250A | BH4MNW
EATON LGE8250AAG Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 4-Pole, 250A
Item: BH4MNWModel: LGE8250AAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Width 7.22"