EATON LGE7300FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 300A, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4MNKModel: LGE7300FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 300A
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Generator Rating 100% Protected Neutral Pole
Height 7.22"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Width 7.22"